Sorunuz mu var? Bizi arayın! +9 (0)212 900 89

Akıllı Takograf 2, AETR ülkeleri için bir zorunluluk mudur?

Akıllı Takograf 2 AETR ülkeleri için bir zorunluluk mudur?

Akıllı Takograf 1‘in iki yıl önce zorunlu hale getirilmesinin ardından, kurulumdan sonra size birçok avantaj sunan Akıllı Takograf 2 duyuruldu. Peki sizler için neler değişecek?

Daha fazla zaman, daha az zorluk

Takografın asıl amacının sürüş ve dinlenme sürelerini korumak olduğu bilinen bir gerçektir. Avrupa düzeyindeki yaptırımlar da daha adil rekabete ve daha iyi yol güvenliğine yol açmak için geliştirilmiştir. Akıllı Takograf 1 bunu halihazırda mümkün kılıyor olsa da Akıllı Takograf 2, sizin için pratik olan ve dolayısıyla zaman kazandıran daha fazla akıllı işleve sahiptir. Örneğin; akıllı telefonunuzu ve gösterge panelinizi takografa bağlama seçeneği sayesinde bundan sonra çalışma hatası yapma şansınız yok. Ayrıca, kamyonun sınır geçişlerinde ve yükleme ve boşaltma sırasındaki konumunun otomatik olarak kaydedilmesi, sizi birçok işlemden kurtarır. Ayrıca, eklenen güvenlik araçları, sizi yanıltma (GNSS sinyalini etkileme) gibi sorunlardan korur. Son olarak, DSRC verilerinin genişletilmesi daha fazla uzaktan kontrole izin vererek size daha fazla zaman kazandırır.

Akıllı Takograf 2 Düzenlemeleri

Avrupa’da 21 Ağustos 2023’ten itibaren yeni kamyonlar/tırlar standart olarak Akıllı Takograf 2 ile donatılacak, ardından 31 Ağustos 2024’ten itibaren bu cihazla donatılması gereken mevcut kamyonlar tarafından düzenlemeler yakından takip edilecektir. 21 Ağustos 2025 tarihi ise Akıllı Takograf 2’ye geçiş için son tarihtir. 

Şuanda ülkemizde bu takograflar için gerekli altyapı olmadığı için Akıllı Takograf 2 zorunluluğu geçerli değildir. AETR ülkeleri 2026 veya 2028 yılı itibariyle yeni nesil takografları uluslararası nakliyatta çalışan araçlarında kullanmaya başlayacaklardır. Ancak AETR ülkeleri için bu zorunluluk şimdilik söz konusu değildir. 

Uzaktan Tako İndirme’nin katma değeri

Daha fazla kullanım kolaylığı, daha fazla güvenlik ve daha iyi görüş, Akıllı Takograf 2’nin öne çıkan avantajlarıdır. Ancak perde arkasında zamandan ve paradan da tasarruf edebileceğinizi biliyor muydunuz? Uzaktan Takograf İndirme, takograf verilerinin zamanında ve otomatik olarak okunması, indirilmesi, arşivlenmesi ve analizi için etkili bir yöntemdir. Bu ayrıca Akıllı Takograf 2’nin ‘yükleme ve boşaltma’ gibi yeni işlevlerinin verilerini de içerir. Tüm dosyalar bir dosya deposuna şifreli (kablosuz olarak) gönderilir. Takograf verilerine her zaman genel bir bakış sağlamak ve zamanında kayıttan emin olmak için güvenli bir yöntemdir. Zamanın yanı sıra, bu otomatik işlem sizi ciddi para cezalarından da kurtarır!


Leave a Reply

Your email address will not be published.