Sorunuz mu var? Bizi arayın! +9 (0)212 900 89

Elektrikli araçlar filolara giriş yapıyor!

Elektrikli araçlar filolara giriş yapıyor!

Peki bu filo yöneticileri için ne anlama geliyor? “Karma filolar için filo yöneticisinin veri gereksinimlerinin değiştirilmesi!”

Elektrikli araçlar halihazırda binek araçlarda önemli bir ilerleme kaydederken, ticari araç filoları da yavaş ama emin adımlarla elektriklenmeye başlıyor. Kamyon sürücüleri, özellikle özel kişiler olarak ek vergi avantajından yararlanırken, sürdürülebilirlik ve yenilik ticari filolar için elektrikli araçların seçiminde önemli bir rol oynamaktadır.

Dört temel “Elektrikli Araç” parametresi

Elektrikli araçların filolara gelişiyle birlikte filo yöneticilerinin veri gereksinimleri de değişiyor. Bakım ve yakıt maliyetleri yakıtla çalışan bir otomobile göre çok daha düşük olmasına rağmen, filonun operasyonel maliyetleri ve verimliliği hakkında fikir edinmek hala önemlidir. Sadece yakıt alım kuponlarını toplamak yerine, şimdi ‘yakıt alımı yapmaya’ hatta belki de kendilerini yükseltilen kilovatlara bakıyoruz. ‘Menzil’ kelimesi de önemli bir kelimedir. Ayrıca ‘güvenilir öngörülebilirlik’ söz konusu olduğunda, bataryanın ‘sağlığı’ önemli bir rol oynar.

Elektrikli araçları kullanmak demek: farklı çalışmak, farklı planlamak, farklı araç kullanmak ve farklı şekilde yakıt alımı yapmak (yani şarj etmek) anlamına gelir. Normalde tüm verileri aynı şekilde okuyup karşılaştırabiliriz, ancak elektrikli araçlarda bu durum farklıdır. Neyse ki, bu zorluğu seviyoruz ve şu dört temelden başlayarak çok sayıda önemli parametreyi okuyabiliyoruz:

– Kilometre sayacı
– Şarj durumu (ŞD/SOC) (%)
– Bataryada kalan menzil (km)
– Batarya sağlığı (BS/SOH)) (%)

Daha fazla veri ile daha fazla seçenek

Bu verileri diğer telematik verilerimizle birleştirerek, mevcut kW tüketimi, sürüş davranışı, sürülen rotaların (özellikleri) ve çok daha fazlası hakkında fikir sunabiliriz. Aynı zamanda, araçlardaki bu veri artış trendi ile birlikte, genel olarak bilgi ihtiyacında da bir artış görüyoruz: Acil bir durumda sirenin çalıp çalmadığını bilmek isteyen bir itfaiye istasyonundan, teslimat sırasında hangi kapıların açık, kapalı ve/veya kilitli olduğunu görmek isteyen büyük bir teslimat şirketine ve genel olarak EA sürücülerinin geri kazanım kapasitesine (enerji geri kazanımı) bakan bir kurulum şirketine kadar.

Müşterilerimiz için en önemli katma değer, yeni elektrikli araç verilerini ağırlıklı olarak canlı görebilmeleri (harita üzerinde, her araçta, farklı seviyelerde), anında yanıt verebilmeleri ve hatta bundan yararlanabilmeleri olarak ortaya çıkıyor.

Bu elbette sadece başlangıç. Çünkü daha fazla veriyle daha akıllı şeyler geliştirebiliriz: ‘Akıllı Filo Teknolojisi’.

Elektrikli araçlarınızdan veri okuma hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Veya şirketiniz içinde bu konuda belirli bir sorunu tartışmak ister misiniz? O halde bizimle iletişime geçebilirsiniz!