Dijital Takograf Sürücü Kartı Olmadan Sürüş

Dijital takograf sürücü kartı (dijital ehliyet) olmadan araç kullanmak, takograf kurallarının ciddi bir ihlali olarak kabul edilmesine rağmen en yaygın ihlallerden biridir. Önceki yıllarda milyonlarca lira para cezası verildi ve bu ihlal, bir sürücünün hapsedilmesine dahi neden oldu. Para kaybı kadar itibar kaybına da neden olan bu ihlal hem sürücüler hem de kamyon operatörleri tarafından çok ciddiye alınmalıdır.

Takografla ilgili tüm ihlallerin çok ciddiye alınması gerekmesine rağmen, yol kenarı denetimleri takograf kartı olmadan araç kullanmayı en çok kınanan ihlal olarak kabul eder. Bu makalenin amacı, hukukun güvenli tarafında kalmanıza yardımcı olmaktır.

Dijital Takograf Sürücü Kartınızla İlgili Ana Kurallar

Her şeyden önce, takografla donatılmış bir aracı kullanırken kişisel dijital takograf sürücü kartını (dijital ehliyet) kullanmak zorunludur. Bir araç sürücü kartı olmadan çalıştırıldığında, takograf sürüş bilgilerini kaydetmeye devam edecek ve sürücü kartının olmadığını belirten bir etkinlik yaratacaktır. Takograf sürücü kartı olmadan gerçekleştirilen tüm araç operasyonları, “belirsiz görev” olarak kabul edilecektir.

Aşağıda, sürücü kartının kullanımıyla ilgili diğer bazı önemli kuralları listeledik:

 • Size hiç sürücü kartı verilmemişse, takograf sürücü kartı olmadan araç kullanmak suçtur.
 • Sürücü kartınızı diğer sürücülerle paylaşamazsınız.
 • Kişisel verileriniz (adres, iletişim bilgileri gibi) güncel olmalıdır.
 • Aracı kullanırken sürücü kartı yuvaya doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.
 • Sürücü veya araç değişikliği olmadığı sürece vardiya sırasında sürücü kartının çıkarılmasına gerek yoktur.
 • Aynı anda birden fazla sürücü kartı bulundurma hakkınız yoktur.

Takograf Sürücü Kartı Olmadan Araç Kullanmanıza İzin Verilir mi?

Takograf ile donatılmış araçları sürücü kartı olmadan çalıştırmak teknik olarak mümkündür. Bu yasa dışı olmasına rağmen, çok nadir istisnalar vardır. Takograf kartı olmadan sürüşün ana nedeni, sürücü kartı geri alınamaz olduğunda (kaybolduğunda, hasar gördüğünde, arızalandığında veya çalındığında) kartsız sürüşe izin verilir. Yanlış yerleştirilmiş, süresi dolmuş veya “unutulmuş” bir sürücü kartı ise geçerli bir neden olarak kabul edilmez. Her zaman geçerli ve güncel bir dijital takograf sürücü kartı (dijital ehliyet) temin edilmelidir.

Süresi Dolmuş Takograf Sürücü Kartı

Süresi dolmuş bir sürücü kartıyla sürüşe asla izin verilmez. Her zaman zamanında yeni bir kart talep ettiğinizden emin olmalısınız, yeni bir kart almanız birkaç haftayı bulabilir, aynı durum yeni bir kart başvurusu için de geçerlidir. Son kullanma tarihinden en az 15 iş günü önce yenileme için başvurduğunuzdan emin olmalısınız. Yol kenarındaki bir kontrol noktasında göstermeniz gerekebileceğinden, süresi dolmuş sürücü kartınızı son kullanma tarihinden sonra 28 gün saklamalısınız. Veriler, süresi dolmuş sürücü kartı atılmadan önce indirilmelidir.

Kayıp, Çalıntı, Hasarlı veya Arızalı Takograf Sürücü Kartı

Takograf kartının kaybolması, çalınması, hasar görmesi veya arızalanması durumunda sürücü kartı olmadan sürüşe yalnızca 15 takvim gününe kadar izin verilir. STAUM, geçerli bir başvuru aldıktan sonra 5 iş günü içinde kaybolan, çalınan, hasar gören veya arızalı bir kartı değiştirmelidir.

Bir kartın kaybolduğu, çalındığı, hasar gördüğü veya arızalandığı andan itibaren, polis tarafından durdurulma ihtimalinize karşın kendinizi korumak için atmanız gereken birkaç adım vardır:

 • STAUM’u derhal bilgilendirin.
 • Yedi iş günü içinde yeni bir kart için başvurun.
 • İşvereninizi/amirinizi mümkün olan en kısa sürede bilgilendirin.
 • Vardiyanızın başından ve sonundan itibaren her çıktının arkasında adınızı, plakanızı ve imzanızı belirten çıktıların bir kaydını tutun
 • Bu kayıtları inceleme için 28 gün boyunca saklayın. 28 gün sonra bunu işvereninize/amirinize teslim edebilirsiniz.
 • Hasarlı veya arızalı bir kart durumunda kartı STAUM’a geri gönderin.

Bazı Yararlı İpuçları

Ne kadar hazırlıklı olursanız süreciniz o kadar sağlam olur. Takograf sürücü kartıyla ilgili bazı yararlı ipuçları:

 • Vardiyanıza başladığınız ülkeyi ve vardiyanızı bitirdiğiniz ülkeyi kaydettiğinizden emin olun. Sürücü kartınızı takografa taktığınızda bu istenecektir ancak takograf sürücü kartı yok ise ülke kodunu çıktılarınıza manuel olarak kaydetmeniz gerekir.
 • Takografınızın doğru durumunu/modunu kullandığınızdan emin olun. Takograf modlarını buradan inceleyebilirsiniz.
 • Yeterli baskı kağıdınız olduğundan emin olun. Sürücü kartınız olmadığında buna ihtiyacınız olacak ve aktivitelerinizin analog bir kaydını tutmanız gerekecektir.
 • Yol kenarı denetimi durumunda toplam 28 günlük bir kayıt gösterebileceğinizden emin olun.
 • Takograf zorunluluğu ile ilgili makaleyi inceleyin.

Otomatik takograf indirme ile cezalardan kaçının!
Cezalar oldukça yüksek ve suistimaller sıkı bir şekilde izleniyor. Bu nedenle, dijital takograf ve sürücü kartı kullanımına dikkat etmek çok önemlidir. FleetGO hem yığın belleği hem de sürücü kartını okumakla ilgilendiğinden, artık bunun için endişelenmenize gerek yok. İki yıllık saklama yükümlülüğü de tamamen FleetGO tarafından ele alınmaktadır. Takograf İndirme hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.