Takograf İhlalleri ve Cezaları

Sürüş ve dinlenme zamanı kurallarının ihlali ciddi şekilde para cezasına çarptırılır. Takograf kurallarının kötüye kullanılması veya kötüye kullanılması da ağır para cezaları ile cezalandırılır. Ne yazık ki, birçok ihlal hala işleniyor. Bazen bilinçli olarak, ama çoğu zaman bilinçsiz olarak. Kontrol kuruluşu tarafından yapılan düzenli bir kontrol ile, toplam ceza ücreti hızla binlerce Euro’ya yükselebilir. Aşağıda olası ihlallere ve ilgili cezalara genel bir bakış bulunmaktadır.

Takograf ihlali cezaları

Kesin ceza, ihlalin ciddiyetine bağlıdır. Takograf sahteciliğine ilişkin soruşturmalar için belirlenmiş bir zaman sınırı bulunmamakta, sürücü saati ihlalleri 6 aya kadar soruşturulabilmektedir. Cezaların hesaplanması, ihlalin ciddiyeti ile orantılı olarak yapılır.

Takograf İhlaliMaksimum Para Cezaları
Sürüş, mola veya dinlenme süresi kurallarına uyulmaması2,500 Sterlin’e kadar para cezası (Seviye 4)
İngiliz iç kuralları uyarınca kayıt yapmamak veya tutmamak2,500 Sterlin’e kadar para cezası (Seviye 4)
Takograf kurulumu yapılamaması 5.000 £ ‘a kadar para cezası (Seviye 5)
Takograf kullanmama5.000 £ ‘a kadar para cezası (Seviye 5)
Bir icra memurunun talep ettiği şekilde ilişkili kayıt ekipmanı ile kayıtların sağlanmaması5.000 Sterlin’e kadar para cezası

Takograf Manipülasyon Cezaları

Takograf ArızasıPara cezaları
Kandırmak amacıyla bir kaydın yanlış girilmesi veya değiştirilmesimahkumiyet üzerine 5.000 £ para cezası; iddianamede iki yıl hapis
Kandırmak amacıyla takograf üzerindeki mührü değiştirme veya kapatmamahkumiyet üzerine 5.000 £ para cezası; iddianamede iki yıl hapis
Sözleşmeyle kararlaştırılan nakliye zaman çizelgelerinin AB kurallarına uygun olmasını sağlamak için tüm makul adımları atmamak:maksimum para cezası 2.500 £ (Seviye 4).

Sorumlu Kim?

Şirketler ve sürücüler takograf ihlallerinden sorumlu tutulur. İhlalleri teşvik ettiklerine (ör. Ödemeler yoluyla), işin uygun şekilde planlanıp organize edilmediğine, sürücüye uygun şekilde talimat verilmediğine ve uygun bir sistemin bulunmadığına dair kanıtların olduğu durumlarda filo yöneticisine karşı tedbirler ortaya çıkabilir. Filo yöneticileri için kovuşturma, belirli bir sürücünün tekrarlanan takograf ihlallerini ele almadıklarında da takip edebilir. Filo yöneticilerinin dile getirilen endişeleri ele almak için 21 günleri vardır. Sürücülere herhangi bir sabit ceza verildiği andan itibaren tepki vermek için 28 güne kadar süre vardır. Ek olarak, notta belirtilen koşullar sağlanana kadar araç kullanmalarına izin vermeyen bir yasak notu da alabilirler. Suç, yasaklama notu durumunda da yargılanacak.

Takograf İhlalleri Analizi
Para cezaları üzerindeki riskler yüksek ve her yıl artıyor. Ancak çoğu durumda, işveren ihlallerin yapıldığının farkında bile değildi. Daha da kötüsü: takograf arşivi tamamlanmadı.

FleetGO, tam otomatik bir takograf indirme çözümü ve entegre bir takograf analiz aracı sunarak şirketlere yardımcı olur. Tek bir platformdaki bu benzersiz kombinasyon ile şirketler, takograf uyumluluğuna harcanan sürenin %90’ına kadar azaltabilir ve para cezaları riskini azaltabilir.

Veriler, kontrol birimimiz aracılığıyla doğrudan platforma gönderilir. Tüm dosyaların eksiksizliği ve bütünlüğü kontrol edilir, böylece arşivinizin AB düzenlemelerine uygun olup olmadığından emin olursunuz. .ddd dosyalarının toplanması ve depolanması süreci her zamankinden daha kolay hale geliyor.