Bağlı Filo

Bu teknoloji ve yenilik çağında, “bağlı filo” otomotiv endüstrisinde çok popüler bir kelime haline geliyor. Peki bağlantılı bir filo tam olarak nedir ve işinizle veya günlük yaşamınızla nasıl bir ilgisi vardır?

Araç Verileri ve Telematik

Bağlantılı bir filoyu düşünürken, otonom araçlarla ilgili fütüristik vizyonlara sahip olabilirsiniz, ancak bu henüz tam olarak geçerli değil. Bağlantılı filolar her yerde mevcut olsa da, araç bağlantısının mevcut varlığı, araçlardan veri toplamaya odaklanır ve müşterilerin verileri gerçek stratejilere dönüştürerek filoları hakkında daha akıllı kararlar almasına yardımcı olur.

Araç verileri OEM tarafından sağlanmıştır ve üçüncü taraf bir telematik sağlayıcısı aracılığıyla yakalanacak ve bulut tabanlı bir platformda saklanacaktır. Veriler bulutta depolandıktan sonra işlem yapılabilir. Kablosuz iletişimin avantajı, bağlı filoyla ilgili toplanan bilgilerin gerçek zamanlı görünmesidir. Bu alandaki heyecan verici zorluk, verileri kullanmanın yeni yollarını bulmaktır, çünkü bağlantılı bir filo yalnızca veriler akıllıca kullanılırsa değer sunar.

Filo Telematiği

Teknoloji, geleneksel filo yönetimi işini alt üst ediyor. Filo yöneticileri, zaman kazanmak, maliyetleri düşürmek ve KPI’ları karşılamak için sürekli olarak çözümler arıyorlar. Yeni ortaya çıkan bağlantılı araç işleri filo yöneticilerinin teknolojiye yönelmesini sağlıyor. Filo telematikleri, mevcut süreçleri basitleştirmenin ve filoları güçlendirmenin anahtarıdır. Satış sonrası telematik sistemleri, şirketlerin yalnızca aracı değil aynı zamanda varlıkları, sürücüleri ve araçları da kapsayan bağlı araç ekosistemini yönetmesine olanak tanır. Araçlar, bir aracın geleneksel yönlerini bir kenara bırakıp teknolojiye odaklanarak filo telematiği aracılığıyla bağlantılı ekosistemin önemli bir parçası haline gelir.

Üçüncü taraf telematik sağlayıcıları

İşletmelerin üçüncü taraf telematik sağlayıcılarına yönelmesinin nedeni, OEM’in sunduğu veri platformlarının maalesef ölçeklenebilir olmamasıdır. OEM çözümleri büyük özel kiralama şirketleri için ilginç olabilir, ancak işletmelerin çoğu için işe yaramaz hale gelebilir. Genel olarak tercih edilen çözüm, araca takılan ve işletmelerin araçtan veri almasına olanak tanıyan satış sonrası bağlı bir cihazdır. Telematik sağlayıcıları, kurulumu kolay ve gelişmiş telematik cihazlar sunar ve araç verilerini genellikle gösterge tabloları ve toplanan araç verilerini kullanarak çalıştırması kolay raporlar dahil olmak üzere bulut tabanlı bir platformda toplar. Veri kullanım olanakları sonsuzdur ve bir işletmenin ihtiyaçlarına bağlıdır. Bir şirket, fazladan mesafe kat etmek isterse, üçüncü taraf araçlarını bağlamalarına veya analitik yazılımları veya muhasebe ve faturalama araçlarını kullanarak daha derinlemesine gitmelerine olanak tanıyan her türlü tamamlayıcı yazılımı bulabilirler.

Filonuzu bağlamak size araçlarınızı ve sürücülerinizi istediğiniz zaman ve nerede olursanız olun takip etme imkanı sunar. Araç verileri GPRS sinyalleri aracılığıyla bir sunucuya gönderilir, veriler gösterge tablolarına ve raporlara çevrilir ve filonuz ve bunların faaliyetleri veya durumları hakkında değerli bilgiler edinmenizi sağlar. Filonuzu telematik yazılımıyla takip etmek, filo yönetiminizi optimize etmenin basit ve zaman kazandıran bir yoludur. Filo izleme çözümlerimiz size GPS konumu, araç ve sürücü faaliyetleri, araç durumları, kilometre, sürücü davranışı, hız, yakıt tüketimi ve çok daha fazlası gibi çok sayıda bilgi sunar.

Bağlı Filolar İş Modellerini Nasıl Dönüştürüyor?

Araç bağlanabilirliği, daha akıllı bir filo işletmek ve verimliliği artırmak ve maliyetleri düşürmek için yeni bir rekabet avantajıdır. Gerçek zamanlı görünürlük ve kritik veriler, şirketlerin iş modellerini geliştirmelerine ve hatta dönüştürmelerine olanak tanıyor. Filo yöneticileri artık araç verilerini gösteren gösterge tablolarına göz atarak konum, sağlık durumu, hız, yakıt tüketimi, sıcaklık, lastik basıncı ve çok daha fazlasını bilerek filolarını uzaktan yönetebiliyor.

Bağlantılı araçların iş modellerini ve bakış açılarını nasıl değiştirebileceğinin çok güçlü bir örneği, her zamankinden daha rekabetçi olan lojistik endüstrisidir. Tedarik zinciri, maliyet azaltma, zamanında teslimatlar ve kullanılmayan kapasite hakkında görünürlük kazanarak rakiplerini alt edebilirler ki bu önemli bir avantajdır çünkü lojistik şirketleri işlerini farklılaştırma fırsatlarına özlem duymaktadırlar.

Atık yönetiminden acil durum hizmetlerine ve saha hizmetinden inşaat şirketlerine, araç bağlantısı değerli bilgiler sunar ve şirketlerin üretkenliği ve verimliliği artırmasına, maliyetleri düşürmesine ve hizmet mükemmelliğini artırmasına yardımcı olur.