Sorunuz mu var? Bizi arayın! +9 (0)212 900 89

Takograf Manipülasyonlarının Sonuçları

Takograf Manipülasyonlarının Sonuçları

26 Temmuz 2019’da, Polonya, Kielce’deki Karayolu Taşımacılığı Voyvodalık Müfettişliği’nden müfettişler, S7’de inceleme için yepyeni bir kamyonu durdurdu ve 3 aylık bir kamyonda yasadışı bir takograf anahtarının varlığını keşfetti. Bu, son zamanlarda ortaya çıkan bir başka takograf manipülasyon vakasıdır. Temmuz ayının başında Łódź polisi bir kamyonda eşit derecede gelişmiş bir cihaz bulundu. Bu tür ihlallerin giderek daha sık görülmesine ve yöntemler daha da karmaşık hale gelmesine rağmen, sonuçları daha az şiddetli değildir.

Gelişmiş Takograf Manipülasyon Teknikleri

Müfettişler tarafından teşhis ekipmanı kullanılarak yapılan takograftan indirilen dijital verilerin ayrıntılı analizi, takograf kayıtlarını yanıltmak için kullanılan yasadışı manipülasyon cihazlarının tespit edilmesini sağlamıştır. Bu durumda, manipülasyon, sürücünün çalışma süresini değiştirmesine ve bir tuş kombinasyonu ile kayıtları tahrif etmesine izin veren orijinal olmayan kontrol yazılımını yükleyerek kayıt ekipmanının yeniden programlanmasından ibaretti.

Yol incelemesinden sonra araç, manipüle edilmiş takografın söküldüğü yetkili bir servis merkezine yönlendirildi. Yasadışı cihaz, davanın kanıtı olarak gözaltına alındı. Yetkili makamlar, taşıyıcının itibarını kaybetmesi için bir prosedür başlatmış olup, bunun sonucunda karayolu taşımacılığı yapma izninin geri alınması olabilir ve savcılığa şüpheli bir suç olduğuna dair bir bildirim gönderilmiştir. Taşıyıcı aleyhine, kendisi için çok ciddi sonuçlara yol açabilecek idari bir soruşturma başlatıldı.

Takograf Manipülasyonunun Sonuçları

Takograf verilerinin manipüle edilmesinin sonuçları ciddidir. Sürücülerin, sürüş ve dinlenme süresiyle ilgili kuralları çiğnemeye çalışması, yalnızca karayolu kullanıcılarının güvenliğini ve hatta hayatını tehlikeye atmak anlamına gelmez, aynı zamanda ciddi şekilde cezalandırılır. Bu tür bir takograf ihlali, yüksek para cezalarına, taşıyıcının itibarını kaybetmesine ve bunun sonucunda operatör ruhsatının kalıcı olarak geri alınmasına ve daha da önemlisi iki yıl hapis cezasına yol açabilir.