Sorunuz mu var? Bizi arayın! +9 (0)212 900 89

Takograf Şirket Kartını Kilitleme ve Out Modu

Takograf Şirket Kartını Kilitleme ve Out Modu

Dijital takograf verilerinin belirli aralıklar ile indirilmesi ve kayıt altına alınması 2021 itibari ile yasal olarak zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle, araçlarınızın uzaktan takograf verisi indirebilmesi veya indirmeye devam edebilmesi için şirket kartının araç takibini yapan şirket sunucularına bağlanması ciddi önem taşımaktadır.

Şirket kartı, takograf yığın hafızasında saklanan verilerin indirilmesi ve firmaya ait verilerin üçüncü kişilerin yetkisiz erişimine karşı kilitlenmesi amacıyla kullanılır. Şirket kartı ayrıca şirketin sahip olduğu araçların sürüş ve dinlenme zamanı verilerinin kaydını tutar. Bir araç hizmete başlatmadan önce şirket bilgilerinin takografa girilmesi gerekir. Buna ek olarak bir araç bir sahibinden diğerine geçtiğinde eski şirketin kartının kilidinin açılması (out moduna alınması) ve yeni şirket kartının kilitlenmesi (loglanması) gerekir. Bu işlemler, şirket kartının takograf yuvasına yerleştirilip talimatların izlenmesi ile gerçekleştirilir. Talimatları ve işlemlerin uygulanışlarını buradan inceleyebilirsiniz.

NOT: Out moduna alınmış takograf ile sürüş yapılmamalıdır.

Kiralık araçlarda şirket kartı

Araç kiralanırken kiralama şirketi takograf kurallarından muaftır. Bu nedenle filonuz için bir araç kiraladığınızda sürüşlerinize ilişkin verileri indirmeniz, kaydetmeniz ve kontrol etmeniz gerekir. Kiracı olarak şirket kartınızın doğru şekilde kilitlendiğinden emin olmanız gerekir. Araç, kiralama şirketine iade edildiğinde ise şirket kartının out moduna alınması gerekmektedir.

Şirket kartına plaka entegrasyonu

Birden fazla şirket kartına sahip olan firmalarda ise şirket kartı-plaka entegrasyonlarında yanlış eşleşmeler olabilmektedir. Bu durumda veri indirme işleminiz aktif olarak gerçekleşmeyecektir. Bu sebeple plakalarınızın doğru şirket kartına entegre edilmiş olduğundan emin olmanız gerekir.

Doğru şirket kartını takografa kilitlemediyseniz veya plaka entegrasyonunda yanlış eşleşmeler söz konusu ise takograf arşivinizde önemli veriler eksik demektir. Yanlış ayarlarla uluslararası bir seyahate çıkılması ciddi sorunlara neden olabilir ve ceza riski yüksektir.

Cezalardan kaçının

FleetGO CubiQ, otomatik pilotta dijital takograf dosyalarını indiren FleetGO bulutuna bağlıdır. Takograf Analizi çözümü sayesinde bütün dosyaların doğruluğu ve eksiksiz olup olmadığı sürekli kontrol edilir ve bütün verilerin kaydı tutulur. Böylece arşivinizin AB düzenlemelerine uyup uymadığını kolayca takip ederek yaptırım ve ceza riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Çözümlerimiz hakkında daha fazlasını öğrenmek için bizimle bizimle iletişime geçin!