Sorunuz mu var? Bizi arayın! +9 (0)212 900 89

Sürücüler seyahate başlamadan önce nelere dikkat etmelidir?

Sürücüler seyahate başlamadan önce nelere dikkat etmelidir?

Sürücüler, operatörler, nakliye ve filo yöneticileri, kullandıkları araçların güvenli ve yola elverişli olmasını sağlamak zorundadır. Her yolculuğun başlangıcından önce tırlar, kamyonlar ve diğer ağır vasıta araçlar için yapılması gereken özel kontroller vardır. Kusurları erken bir aşamada tespit etmek için gerekli bu kontroller yapılmazsa, kusurlar gözden kaçırılırsa veya yük düzgün şekilde sabitlenmezse yolda kaza yapma riski artar. Ayrıca, son zamanlarda artan kaçak göçmen sorunu nedeniyle de bu kontrollerin yapılıp dijital olarak raporlanması hem sürücü hem şirket için olası cezaları ortadan kaldıracaktır. Sürücüler, aracın trafiğe elverişli olmamasına neden olabilecek herhangi bir durumda ve ciddi hasar veya arızalarda yola çıkılmamalıdır.

Günlük araç kontrollerinin kaydını tutmak

Sürücü, günlük kontroller sırasında tespit edilen tüm kusurların yanı sıra yolculuk sırasında ortaya çıkan tüm kusurları kaydetmelidir. İlgili tüm kontrollerin her gün yapıldığını kaydetmek için kağıt tabanlı formlar veya elektronik kusur bildirimi kullanılmalıdır. Aracın güvenliğini etkileyebilecek herhangi bir kusur bulunursa, araç onarılana kadar kullanılmamalıdır.

Günlük araç kontrollerinin sorumluluğu

Sürücüler, kullandıkları aracın durumundan yasal olarak sorumludur, bu nedenle her yolculuktan önce araç muayenelerini yapmalıdırlar. Kalkış kontrolü sırasında sürücü eğer araçta kusur tespit edilirse, bunlar sürücü tarafından işverenine bildirilmelidir. Ancak filo yöneticileri ve araç operatörleri, araçlarının uyumlu ve yola elverişli olduğundan emin olmalıdır. Ayrıca, sürücülerin araç koşulları ve kusurları bildirme prosedürleriyle ilgili yasal sorumluluklarından haberdar olmalarını sağlamalıdırlar.

Kusurların kaydına ilişkin yükümlülükler

Günlük yapılan muayene ve kontrollerin etkili olması adına araç kusurlarını bildirmek ve kaydetmek için bir sisteminiz olmalıdır. Sürücülere, gerekli tüm kontrolleri ve kusurları kaydedebilecekleri kontrol sayfaları ve kusur formları sunmak etkili bir seçenek olacaktır. Bunların kaydının hızlı ve güvenli bir şekilde tutulması için ise dijital bir uygulamaya geçilmesi daha etkili olacaktır.

Günlük kontrolleri yapmamanın sonuçları

Trafik görevlileri, hasarlı bir aracı süren, yol güvenliğini riske atan bir sürücüye ceza verebilirler. Bu cezalar mesleki ehliyetin kaybedilmesiyle dahi sonuçlanabilir. Bu hem sürücü hem şirket için para ve itibar kaybına neden olabilmektedir.

Mobil Araç Muayene Uygulaması

DVSA uyumlu günlük araç kontolü çözümümüz ve araç muayene uygulamamız ile kaçak göçmenleri önlemek için yük perdesinde herhangi bir sorun olmadığından, lastiklerin-tekerleklerin-aynaların sürüş için engel teşkil etmediğine, frenlerin-farların ve gösterge panelinin sorunsuz çalışmasından süspansiyona kadar birçok farklı kontrol için kolayca özelleştirilmiş listeler oluşturabilirsiniz. Kağıt üzerinde tutulan notlara kıyasla daha kolay, hızlı ve verimli olan dijital araç muayene uygulamamız ile sürücüler; otomatik kontrol listeleri, fotoğraflama ve ekran üzerindeki imzalarla, kamyonlarını ve dorselerini kolayca kontrol edebilir.

Uygulamamız hakkında daha fazlasını öğrenmek için bizimle iletişime geçin!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *