Güvenlik

Telematik şirketleri her gün büyük miktarda veri üretir ve işler. Verilere kötü niyetli kişiler tarafından erişilirse, ciddi sonuçlar olabilir. Bu verileri korumanın çok önemli olduğunu biliyoruz ve bu nedenle güvenliği çok ciddiye alıyoruz. Ancak güvenlik, verileri korumaktan çok daha fazlasını içerir. Telematik altyapımızı nasıl güvence altına aldığımızı anlatalım.

Altyapıya genel bakış

Telematik altyapımızın güvenliği aşağıdaki bileşenlere ayrılmıştır:

  • Araç içi ve cihaz güvenliği
  • Bulut platformu güvenliği
  • Hücresel ağ güvenliği
  • Veri merkezi koruması
  • Yasal koruma

Araç içi ve cihaz güvenliği

Araç içi güvenlik, koruyucu özelliklerin bir kombinasyonudur. İlk şey, cihazlarımızı kurarken tüm bağlantıları ve fişleri kapatmamızdır. Herhangi bir durumda bir bağlantı koparsa, cihaz elektrik kesilse bile çalışmaya devam etmek için dahili bir yedek bataryaya sahip olduğu için cihaz hemen platformumuza bir uyarı gönderir.

Bir diğer önemli araç içi güvenlik özelliği ise, cihazları araç sistemlerine ve veri yollarına müdahale edilemeyecek şekilde bağladığımızdır. Cihazlarımız yalnızca endüstri standartlarını ve dolaylı bağlantıları kullanır, bu nedenle veri yazmak yerine yalnızca verileri okumak mümkündür.

Fiziksel güvenlik özelliklerinin yanı sıra, telematik donanımımız kötü niyetli erişimi veya kontrolü önlemek için zengin bir güvenlik özellikleri seti içerir. Donanım güvenliğimiz hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.

Bulut platformu güvenliği

Bulut platformumuz HTTPS, TLS1.3, DNSSEC ve OAuth 2.0 gibi endüstri standartlarıyla güvence altına alınmıştır. Sistem erişimi için ISO27001 standartlarına göre çalışıyoruz.

Kullanıcı tarafındaki platform yöneticileri, kullanıcılara erişimi verme veya engelleme, izinleri belirleme ve kullanıcıları parola gücü ve süresi gibi yüksek güvenlik standartlarını kullanmaya zorlama konusunda denetimdedir.

Elbette, platformumuz Genel Veri Koruma Yasası (GDPR) ile uyumludur.

Hücresel ağ güvenliği

Cihazlarımızdan ve cihazlarımıza aktarılan tüm veriler kendi sanal özel ağımız (VPN) aracılığıyla gönderilir. Bu, genel ağı kullanmaktan çok daha güvenlidir.

Ekstra bir güvenlik özelliği olarak tüm veriler uçtan uca şifrelenir.

Veri merkezi güvenliği

Ortağımız Amazon Web Services (AWS), olağanüstü koruma düzeyleri sağlar. AWS güvenliği hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

Ana veri merkezimiz Frankfurt’ta bulunmaktadır, ancak tüm sunucular AB içinde coğrafi olarak farklı üç konumda bulunmaktadır. Herhangi bir arıza, hizmeti kesintiye uğratmadan alternatif bir merkeze tam otomatik bir geçişle sonuçlanır. Kullandığımız veri merkezleri anonimdir, harici bir kimlik içermez ve 7/24 fiziksel güvenliğe sahiptir.

Yasal Koruma

Şartlarımız ve GDPR ile uyumluluğumuz hakkındaki en önemli bilgiler burada bulunabilir.

Ekstra Koruma: Emanet

Ekstra bir güvenlik katmanı olarak, şirketimiz iflas durumunda olsa bile müşterilerimizi korumak için Escrow’u kurduk. Escrow ile hizmetimizin devam edeceğinden ve verilerinizin güvende ve korunmakta kalacağından% 100 eminiz.

Escrow hakkında daha fazlasını okuyun.