Sorunuz mu var? Bizi arayın! +9 (0)212 900 89

Isıya duyarlı ürünlerin taşınması: ısı takibi neden önemli?

Isıya duyarlı ürünlerin taşınması: ısı takibi neden önemli?

Taşımacılık, daima ekonomiyi ayakta tutan en önemli sektörlerden biri olmuştur. İçinde bulunduğumuz pandemi koşulları, bu sektöre olan bağımlılığı daha açık bir şekilde ortaya koymuştur. Özellikle süpermarketler ve eczaneler, ürünlerinin hızlı ve kaliteli teslimatı için nakliye şirketlerine bağımlılar. Gıda ürünleri ve ilaçlar, ısı değişimlerine duyarlıdırlar. Bu nedenle, ısı ile ilgili gerekliliklerin yerine getirilmemesi durumunda, bu ürünlerin alıcıları tarafından reddedilme riski yüksektir.

Taşımacılık sektörü zor ve riskli bir durum ile karşı karşıya. Şirketler ısıya duyarlı malların taşınmasına yönelik gereksinimleri karşılarken, risklerin ve beklenmedik aksaklıkların önüne geçmelidirler. Bu süreçte doğru telematik aracının kullanılması; kargo kayıplarını azaltacak, taşımacılık işlemlerini kolaylaştıracak ve ısıya duyarlı malların nakliyesi sırasında son derece önemli veriler sağlayacaktır.

Yönetmelikler

2005 yılından bu yana, ısıya duyarlı malların taşımacılığını gerçekleştiren Avrupalı nakliye şirketleri, dorselerdeki (veya taşımacılıkta kullanılan herhangi başka bir donanımdaki) ısıyı izlemek ve elde edilen verileri saklamak (HACCP prensiplerine uyumluluk (EU37-2005) ile yükümlüdür. Sektöre göre, belirli ürün türlerinin taşımacılığına yönelik olarak alınması gereken farklı sertifikalar ve uyulması gereken çeşitli kurallar mevcuttur. GPD sertifikası (2001/83/AT sayılı Avrupa yönergesine bağlı olarak düzenlenen), bir sektöre (farmasötik ürünler) yönelik resmi düzenlemeler açısından iyi bir örnektir. Diğer birçok resmi düzenlemede olduğu gibi, GPD düzenlemesi de taşımacılık kuruluşlarının sahip oldukları nakliye araçlarının her birini sıcaklık izleme sistemi ile donatmalarını şart koşmaktadır. Nakliye kuruluşları, bu düzenlemelere uymadıklarında, her ihlal başına 525 €’dan başlayarak 820.000 €’ya varabilen yüksek para cezaları ödeme riskiyle karşı karşıyadırlar!

Uzaktan ısı takibi

Ağır hükümler içeren yasalara ve yönetmeliklere uymak için, bir sıcaklık izleme sisteminin kullanılması zorunludur. Bu sistem hem nakliye kuruluşunun hem de aracın sürücüsünün kargo alanındaki ısıyı sürekli olarak takip edebilmesini sağlar. Bazı durumlarda, farklı soğutma bölgelerindeki sıcaklığın izlenmesi gerekir.

Ne yazık ki bugün birçok nakliyat şirketi, çağın gerisinde kalmıştır ve hatalı ısı takip verileri sunan donanımları kullanmaktadır. Bu sistemler, sürücü kabininde bulunan ekranlar üzerinden yalnızca dorseler için sıcaklıkla ilgili temel bilgileri sağlamaktadırlar. Çoğunlukla, güvenilir bir veri kaydı için önemli olan gerçek ortam havası sıcaklıklarını değil, yalnızca fandan çıkan hava sıcaklığını izlemektedirler. FleetGO’nun sistemi gibi bir Uzaktan Sıcaklık İzleme Sistemi, kapıların açılmalarının ve kapanmalarının neden olduğu soğuk ve sıcak hava dalgalanmalarının konveyör etkisi de dahil olmak üzere, farklı soğutma alanlarındaki gerçek ortam hava sıcaklıklarını kaydedebilirler. Her şey, yürürlükteki resmi düzenlemeler ile uyumludur.

Kablosuz sensörler ve bir merkezi iletişim ünitesinden oluşan FleetGO sistemi, araç/dorse hareket halindeyken ve hatta dorse hareket halinde değilken dahi ortam sıcaklığını kesintisiz olarak raporlamak üzere, dorselerin içine stratejik bir şekilde yerleştirilebilmektedir.

Sıcaklık verileri ve GPS

FleetGO’nun Uzaktan Sıcaklık İzleme kiti, Sıcaklık takibi verilerini bir araç veya dorseden elde edilen diğer önemli verilerle birleştirir. En önemlisi GPS verileridir. FleetGO, bu veri akışlarını tarayarak sıcaklık verilerini toplayabilir ve bunları özgün konum noktalarıyla ilişkilendirebilir. Yani, sürücüler ve filo yöneticileri, kat edilen mesafe ve gerçekleştirilen duraklamalar ile olası sıcaklık değişimlerini görebilirler. Bu da soğutma duruşlarının gerekli olabileceği zamanın tahmin edilmesine yardımcı olur.

Raporlama

Nakliye kuruluşları için raporlama ve veri depolama son derece önemlidir. Şirketler; ilk olarak tüm resmi düzenlemelere uyum sağlamalı, ikinci olarak ise çalışanlar, müşteriler ve söz konusu verilere ihtiyaç duyan diğer tüm taraflar için değerli raporlar sunmalıdırlar. FleetGO’nun Uzaktan Sıcaklık İzleme sistemi gibi akıllı telematik çözümleri ile, sıcaklığın artık sürücüler tarafından manuel olarak kaydedilmesine gerek kalmıyor. Tüm veriler otomatik olarak kaydediliyor, sürücüler ve filo yöneticileri tarafından gerçek zamanlı olarak takip edilebiliyor, FleetGO’nun API’si aracılığıyla 3. taraf yazılımlara entegre edilebiliyorlar.

Gerçekleştirilen bir teslimat, bir soruşturmanın konusunu teşkil ettiğinde, filo yöneticisi, tüm veri geçmişini kolaylıkla paylaşabilmelidir. FleetGO ile zaman kaybına yol açan gereksiz tartışmalar sona eriyor!

FleetGO’nun Uzaktan Sıcaklık İzleme Sistemi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek ister misiniz? Öyleyse bizime iletişime geçin!