Dijital Takograf Nedir?

Dijital takograf, taşıtlara takılan radyo boyutlu bir cihazdır. Takograf aynı zamanda takometre veya tako olarak da kullanılmaktadır ancak en yaygın kullanımı takograftır. Avrupa’nın önde gelen takograf markaları VDO (Siemens), Stoneridge, Intellic ve Actia’dır.

Dijital Takograf Ne İşe Yarar?

Dijital takograf, yolculuk mesafesi, hız, sürüş süresi ve sürücünün faaliyeti gibi çeşitli sürücü ve araç verilerini dijital olarak kaydeder.Veriler, araç ünitesi hafızasında ve sürücü kartlarında saklanır.

Dijital Takograf Hangi Araçlarda Zorunludur?

1 Mayıs 2006’dan itibaren hizmete giren yeni araçlarda ve 9 koltuklu yolcu taşıyan araçlarda ve 3,5 ton üzeri kayıtlı araçlara dijital takograf takılması zorunlu hale gelmiştir. Teknik olarak mümkünse bu tarih 1 Ocak 2003’tür.

Dijital Takograf Nasıl Çalışır?

Dijital takograflar araç ünitesi, hareket sensörü ve takograf kartlarından oluşur. Araç ünitesi, takografın ana beynidir, bir işlemciye, bir saate, iki kart yuvasına, bir ekrana, bir yazıcıya, bir indirme konektörüne ve manuel girişler için bir kontrolöre sahiptir.

Araç ünitesi, kabinin sürücü alanında bulunur. Hareket veya hız sensörü dişli kutusunda bulunur. Gönderici ünite, dişli kutusu çıkış mili döndükçe elektronik darbeler üretir. Şifrelenmiş sinyaller, kaydedildikleri araç ünitesine gönderilir.

Dijital Takograf Neyi Kaydeder?

Bir dijital takograf aşağıdaki verileri toplar ve depolar:

  • Araç kayıt numarası
  • Araç hızı
  • Tek veya yardımcı sürücü
  • Her gün bir sürücü kartının takılma sayısı
  • Sürücünün kat ettiği mesafe, kilometre sayacı ile yakalanan
  • Sürücü aktivitesi (sürüş, dinlenme, molalar, diğer aktiviteler, müsaitlik)
  • Etkinlik değişikliğinin tarihi ve saati
  • Olaylar (aşırı hız, sürücü kartı olmadan sürüş, kurcalama, dolandırıcılık girişimleri) ve hatalar
  • Yaptırım kontrolleri
  • Takograf kalibrasyonlarının ayrıntıları

.DDD Dosyaları

Veriler, takograf analiz yazılımına aktarılabilen bir .ddd dosyası olarak saklanır. İspanya ve Fransa’da .ddd dosyalarının farklı biçimleri vardır. İspanya’da dijital takograf dosya formatı .tgd’dir ve Fransa’da 2 tür dijital takograf dosya formatı vardır: araç bilgileri V1B formatında ve sürücü verileri C1B formatında saklanır.

Dijital Takograf Kartları Nelerdir?

Veriler, bir şirket kartı kullanılarak takograf ünitesinde kilitlenebilir. Bu kilitleme işlemi, aracın mülkiyeti değiştiğinde verilerin başka bir şirket tarafından alınamamasını sağlar. Bu veriler ancak bir denetim kartı veya bir servis kartı kullanılarak alınabilir.

Dört tür dijital takograf kartı vardır. Sürücü kartı, denetim kartı, servis kartı ve şirket kartı. Sürücü kartları, sürücüler tarafından sürüş, dinlenme ve aktivite bilgilerini kaydetmek için kullanılır. Denetim kartları, kolluk kuvvetleri tarafından takograftan veri almak için kullanılır. Bir denetim kartı, operatörler tarafından konulan herhangi bir şirket kilidini geçersiz kılabilir. Servis kartları yetkili ve resmi takograf teknisyenleri tarafından takografları kalibre etmek, kurmak veya onarmak için kullanılır. Şirket kartları operatörler tarafından takograftan çalışanlarına ve araçlarına ilişkin verileri almak için kullanılır. Şirketler ayrıca şirket kartlarını kullanarak bilgileri kilitleyebilir veya telematik sağlayıcılar da dahil olmak üzere üçüncü şahıslara veri toplama yetkisi verebilir.

Dijital takograf sürücü kartına (dijital ehliyet) başvurmanız mı gerekiyor? Dijital takograf sürücü kartı başvurusu hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

Takograf Modları Nelerdir?

Takograf 4 farklı moda izin verir: sürüş, diğer aktiviteler, dinlenme ve müsait. Araç hareket halindeyken “sürüş modu” otomatik olarak etkinleştirilir. Dijital takograf, durma noktasına geldiğinde genellikle otomatik olarak “diğer çalışma” modunu seçer. “Dinlenme” ve “müsait” modları, araç dururken sürücü tarafından manuel olarak seçilebilir. Takograf sembolleri mevcut takograf modunu gösterir. Aktivite bilgileri takograf ünitesinin dahili belleğinde ve aynı anda dijital sürücü kartı çipinde saklanırken takografın kafasına takılır. Hafıza bankalarından biri dolduğunda, en eski verilerin üzerine mevcut veriler otomatik olarak yazılır. Bu, şirketlerin takograf verilerini istedikleri sürece saklamalarına olanak tanıyan dijital takograf indirme çözümlerini kullanmalarının nedenlerinden biridir.

Uzaktan Takograf İndirme
FleetGO’nun Uzaktan Takograf İndirme çözümü, dijital takograf dosyalarının indirilmesini otomatikleştirerek filo yöneticilerinin yükünü hafifletmek için tasarlanmıştır. Çözümümüz, takograf ve sürücü verilerini araçtan manuel olarak indirmek yerine filo yöneticisinin tüm dijital takograf dosyalarını tek bir platformda görmesini sağlar. Veriler, kontrol ünitemiz aracılığıyla doğrudan platforma gönderilir. Tüm dosyalar eksiksizlik ve bütünlük açısından kontrol edilir, böylece arşivinizin yönetmeliklere uygun olup olmadığını her zaman bilirsiniz.