Sürücü Kartı: Başvuru, Yenileme ve Maliyetler

Dijital takografa sahip her araca bir sürücü kartı sağlanmalıdır. Aşağıda bu kartı nasıl talep edebileceğinizi okuyabilir ve ücretlendirmeler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sürücü kartı başvurusu

Takograf kurallarına uymak için, kişisel bilgilerinizin depolandığı bir sürücü kartına ihtiyacınız vardır. Bu bilgilerin yanı sıra takografın kendi yığın hafızadaki bilgiler ile sizin veya sürücülerinizin sürüş ve dinlenme süreleri mevzuatına uyup uymadığı kontrol edilebilmektedir. Her ülkenin sürücü kartı başvurusu yapabileceği yetkili bir kurumu vardır. Türkiye’de sürücü kartı başvuru işlemleri çevrimiçi olarak STAUM üzerinden kartı talep edebilir, ardından ilgili web sitesinin başvuru sayfasında açıklanan adımları izlemeniz gerekir.

Ülke Sürücü kartı maliyeti Kurum Başvuru
Hollanda  € 121,00 Kiwa Register Başvuru
Almanya  € 46,30 TÜV SÜD Başvuru
Birleşik Krallık £ 32,00 GOV.UK Başvuru
Türkiye TL 160 TOBB-STAUM Başvuru
Belçika € 65,00 Digitach Başvuru
Danimarka 525 kr. Politi Başvuru

Tablo 1: Ülke başına sürücü kartı maliyetleri 

Sürücü kartının yenilenmesi

Sürücü kartınızın kullanım süresini uzatabilirsiniz. Bunun için kartınızı yenilemeniz gerekir. Ancak bu durumda, ilgili ülkenin düzenleme gerekliliklerini tekrar yerine getirmeniz gerekir. Genellikle yeni bir fotoğrafı da göndermeniz gerekir.

Ülke Maliyet Bağlantı
Hollanda  € 121,00 Kiwa Register
Almanya € 40,00 Bussgeldkatalog
Birleşik Krallık £ 32.00  Nidirect
Türkiye TL 160 TOBB-STAUM
Belçika € 65,00 Digitach
Danimarka 525 kr Politi

Tablo 2: Ülke başına sürücü kartı yenileme ücreti 

Sürücü kartınızı ne zaman alacaksınız?

Sürücü kartının teslim süresi değişiklik gösterir. Çoğu AB ülkesinde ve Türkiye’de sürücü kartını iki hafta içinde alabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Bu yalnızca kısa bir kılavuzdur ve hiçbir garanti vermez. Herhangi bir sürücü veya şirket her zaman linkteki yasal belgeye güvenmelidir: https://staum.tobb.org.tr/WEB/resources/bilgiDeposu/TURKTRUST_STAUM_WEB_KLK.pdf