Takograf Kartları

Dijital takograf ile kullanılabilen dört tip akıllı kart vardır: sürücü kartı, şirket kartı, denetim kartı ve servis kartı. Bu makalede, bu özel kartların kullanımı, tasarımları ve temel özellikleri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Takograf Sürücü Kartları

Bir otobüs veya kamyon dijital takografla donatıldığında, sürücünün bu aracı sürmesine izin verilmesi için bir sürücü kartına ihtiyacı vardır. Sürücü kartı ağırlıklı olarak beyaz bir arka plana sahiptir. Bir sürücü yalnızca bir kart tutabilir ve kişisel sürücü kartı beş yıl geçerlidir

Sürücü kartı, bir sürüş için kartın kullanıldığı tarihleri, saatleri ve içinde kullanıldığı araç bilgilerini kaydeder. Aracın kilometre sayacı okumalarının, sicil numarasının, yapılan her yolculuğun süresinin ve toplam mesafesinin kaydını tutar. Ayrıca varsa yardımcı sürücülerin varlığını ve bilgilerini de seyahat günlüğüne kaydeder. Sürücü kartı, kartın kullanıldığı her gün için kaydedilen verileri depolar ve ortalama 28 günlük bir hafıza kapasitesine sahiptir. Son 365 güne ait veriler de kartın kullanıldığı dijital takografın dahili belleğinde depolanır ve indirilebilir. Sürücü kartı verileri takograf ekranında görüntülenebilir, takografın araç ünitesi tarafından yazdırılabilir, bir kart okuyucu veya başka bir özel ekipman aracılığıyla indirilebilir. Bir aracı sürücü kartı olmadan kullanmak teknik olarak mümkündür, ancak bu düzenlemelere aykırıdır. Araç kartsız kullanıldığında aracın kendisi de bunu kayda alacaktır ve bu kayıt takograftan alınabilir.

Takograf Şirket Kartları

Şirket akıllı kartı, şirketin kurulu olduğu ülkenin yetkili makamı tarafından nakliye şirketlerine verilir. Şirket kartı, takograf yığın hafızasında saklanan verilerin indirilmesi ve firmaya ait verilerin üçüncü şahısların yetkisiz erişimine karşı kilitlenmesi amacıyla kullanılır. Kart ayrıca şirket yönetiminin yararına çeşitli araçlardan sürüş ve dinlenme zamanı verilerinin kaydını tutar. Şirket kartı ağırlıklı olarak sarıdır ve nakliyeyi gerçekleştiren şirketin bilgilerini içerir. Bir araç hizmete başlamadan önce şirket bilgilerinin takografa girmesi gerekir. Bu işlem, şirket kartını takograf yuvasına takıp gerekli talimatları izleyerek yapılır. Talimatları ve işlemlerin uygulanışlarını buradan inceleyebilirsiniz.Şirket kartı, gerçekleştirilen kilitleme (loglama) ve indirme işlemlerine ilişkin maksimum 230 kayıt içerir ve yönetmelikte belirtilen idari geçerliliği yoktur.

Takograf Denetim Kartları

Kolluk kuvvetleri, dijital takografın doğru kullanımını izleyebilmeli ve bu nedenle Çalışma Süresi ve Karayolu Taşıma Yönetmelikleri gibi mevzuatı uygulamak için denetimler yaparken bir denetim kartına ihtiyaç duyarlar. Uyumluluğu doğrulamak için sürüş ve dinlenme süreleri denetim kartı ile okunabilir. Bu işlem, sürücü kartındaki verileri okuyarak veya dijital takograftan alınan verileri okuyarak yapılabilmektedir. Denetim kartları, polis ve kolluk kuvvetlerine, bir şirket bir “kilit” koysa bile, dijital takograf sisteminde depolanan tüm bilgilere sınırsız erişim sağlar. Denetim kartı ağırlıklı olarak mavidir ve 230 kontrol etkinliği verisi kaydı saklayabilir. Kartın yönetmelikte belirtilen idari bir süresi yoktur.

Takograf Servis Kartları

Servis kartı, dijital takografları kurmak, etkinleştirmek, kalibre etmek, kontrol etmek ve indirmek için yetkili servislere ve onların montaj ekiplerine verilen kırmızı bir akıllı karttır. Sistemdeki herhangi bir değişiklik, ileride başvurmak üzere kaydedilir. Karta kaydedilen veriler: kart sahibinin ayrıntıları ve bu kart ile gerçekleştirilen son 88 kalibrasyona ilişkin verilerdir. Servis kartı, bir PIN ile verilen tek karttır ve bir yıllık geçerliliği vardır. Bu PIN kodu kişiseldir ve yalnızca bir kez verilir. Bir serviste birkaç servis kartı bulunabilir.

Geçici Sürücü Kartı

Geçici bir sürücü kartı, bir Hollanda şirketinde çalışan AB / AEA dışı bir ülkeden bir sürücüye yöneliktir. Kart bir kez verilir ve maksimum 185 gün geçerliliğe sahiptir.

Bir Hollanda şirketinde çalışan ve bir otobüste profesyonel bir mal taşımacılığı veya yolcu taşımacılığı yapan AB / AEA dışı bir ülkeden gelen sürücülerin geçici bir sürücü kartına ihtiyacı vardır.

Geçici sürücü kartı, üç işlevi olan kişisel bir takograf kartıdır:

  • Kimlik belgeleri (kartta pasaport fotoğrafı ile)
  • Dijital takografa erişim sağlar.
  • Sürüş ve dinlenme sürelerini kaydeder.

Geçici sürücü kartının azami geçerlilik süresi, çalışma izninin veya sürücü tasdikinin süresine bağlıdır, ancak kart hiçbir zaman 185 günden fazla geçerli değildir.

Uzaktan Takograf İndirme
FleetGO’nun Uzaktan Takograf İndirme çözümü, dijital takograf dosyalarının indirilmesini otomatikleştirerek filo yöneticilerinin yükünü hafifletmek için tasarlanmıştır. Çözümümüz, takograf ve sürücü verilerini araçtan manuel olarak indirmek yerine filo yöneticisinin tüm dijital takograf dosyalarını tek bir platformda görmesini sağlar. Veriler, kontrol ünitemiz aracılığıyla doğrudan platforma gönderilir. Tüm dosyalar eksiksizlik ve bütünlük açısından kontrol edilir, böylece arşivinizin yönetmeliklere uygun olup olmadığını her zaman bilirsiniz.

Takograf Kartı Nasıl Alınır?

Dijital takograf kartlarının düzenlenme süreci 3821/85 nolu Yönetmelik (ECC) ve en son değiştirilen AETR tarafından yönetilir. İlgili Üye Devletin sorumluluğu altındadır. Üye Devletler, bir ülkeden diğerine değişiklik gösterebilen kendi düzenleme prosedürlerine karar vereceklerdir. Başvuran bir sürücünün halihazırda geçerli bir sürücü kartına (dijital ehliyet) sahip olmadığından emin olmak için, Avrupa Komisyonu ve Üye Devletler, ulusal düzenleyici makamları birbirine bağlayan AB düzeyinde bir ağ kurdu. “TachoNET” adı verilen bu ağın amacı, çıkarılması gereken veya verilen, çalınan, kaybolan veya geri çekilen kartlarla ilgili veri alışverişi yapmaktır.

Dijital Takograf Kartı Nasıl Alınır?

Dijital takograf sürücü kartınızı veya şirket dijital takograf kartınızı almanız gerekiyorsa, ihtiyacınız olan tüm bilgileri STAUM TOBB web sitesinde bulabilirsiniz.

Dijital takograf sürücü kartınızı almak için talimatlar
Dijital şirket takograf kartınızı almak için talimatlar

Her iki başvuru da çevrimiçi olarak yapılabilir, bu da süreci basit ve hızlı hale getirir.

Kayıp, Çalıntı veya Hasarlı Sürücü Kartları

Sürücü, sürücü kartının arızalı, kayıp veya çalınmış olmasından itibaren 7 takvim günü içinde yeni kart başvurusunda bulunmalıdır. Kartı veren makam, geçerli bir başvuruyu aldıktan sonra beş iş günü içinde bir yedek kart vermelidir. Bu esnada sürücü, yolculuk sonunda takografın araç ünitesinde kayıtlı sürüş ve dinlenme sürelerine ilişkin verileri yazdırmalı, kişisel bilgilerini eklemeli ve çıktıları imzalamalıdır. Bir sürücünün geçerli bir sürücü kartı olmadan 15 takvim gününden fazla sürmesi (bazı kısıtlı durumlar dışında) yasaktır. Düzenleyen makamlar, verilen, geçerli ve geçersiz kartların kaydını tutar ve TACHOnet aracılığıyla veri alışverişi yapar. Arızalı, kayıp veya çalıntı olduğu beyan edilen bir kart kullanırsanız, tespit edilirsiniz.

Dijital Takograf Kartı Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

Dijital takograf şirket kartı ve sürücü kartı (dijital ehliyet) 5 yıl süreyle geçerlidir. Bir servis kartı ise 1 yıl geçerlidir. Her takograf kartı için, geçerlilik süresi bitmeden 3 ay öncesinde yeni bir başvuruda bulunmak önemlidir.